باب اندیشه

کتابخانه عمومی آیت الله محقق روستای اصله

باب اندیشه

کتابخانه عمومی آیت الله محقق روستای اصله

۲۰ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است


پنجمین نشست کتابخوان کتابخانه ای با حضور جمعی از اعضای کودک و نوجوان کتابخانه آیت الله محقق برگزار گردید.

در این نشست شش نفر از اعضا به معرفی کتاب پرداختند. کتابهایی که در این نشست معرفی شدند، به این شرح است:

آقای خیلی مهربان، نویسنده : محمود پوروهاب، انتشارات : امیرکبیر کتابهای شکوفه، ارائه توسط : شاهین محققی (عضو کتابخانه).

لطیفه های علمی، نویسنده: محسن سلیمانی، انتشارات : امیرکبیر کتابهای شکوفه، ارائه توسط : ابوالفضل محققی (عضو کتابخانه).

دندان های پدربزرگ، نویسنده : فریبا کلهر، انتشارات : امیرکبیر کتابهای شکوفه، ارائه توسط : محمدمهدی بیگلری (عضو کتابخانه).

کمین، نویسنده : مهدی میرکیانی، انتشارات : امیرکبیر کتابهای شکوفه، ارائه توسط : امین کریمی (عضو کتابخانه).

قصه ما مثل شد، نویسنده : محمد میرکیانی، انتشارات : پیام آزادی، ارائه توسط : علی محققی (عضو کتابخانه).

بخوانیم و بدانیم، دایناسورها، نویسنده : جو کانر، انتشارات : آبشن ارائه توسط : علی اکبر محققی (عضو کتابخانه).

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۸:۴۲
کتاب دار

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، دکتر عاطفه زارعی؛مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، از عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی استان همدان به مناسبت روز همدان خبر داد و اظهار کرد: پیرو هماهنگی به عمل آمده با معاونت توسعه کتابخوانی و کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی استان همدان صورت خواهد گرفت.

 وی با اشاره به اینکه «یکم شهریورماه مصادف با «روز همدان» عضویت در کتابخانه‌های عمومی استان همدان رایگان است»، گفت:‌ هزینه عضویت رایگان خواهد بود و تنها 5 هزار ریال برای صدور کارت از افراد دریافت می‌شود.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ مرداد ۹۶ ، ۱۶:۴۶
کتاب دار
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ مرداد ۹۶ ، ۱۸:۳۲
کتاب دار
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ مرداد ۹۶ ، ۱۷:۰۸
کتاب دار

کلاس آموزش استفاده از نرم افزار سامان و جستجوی کتاب با شرکت جمعی از اعضای کودک و نوجوان کتابخانه برگزار گردید.
در این کلاس اعضا با نحوه ی جستجوی کتاب و پیدا کردن کتاب مورد نظر خود آشنا شدند.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ مرداد ۹۶ ، ۱۶:۳۷
کتاب دار

«داستان دو شهر»

نوشته چارلز دیکنز  ترجمه مهرداد نبیلی

انتشارات فرزان روز / ۴۸۲ صفحه

همه ما چارلز دیکنز را با رمان‌های معروف «اولیور تویست»، «آرزوهای بزرگ» و یا حتی «دیوید کاپرفیلد» به یاد داریم. با این حال «داستان دو شهر» را نیز بدون تردید باید یکی از رمان‌های مهم و تأثیرگذار این نویسنده انگلیسی بدانیم؛ چه آنکه بسیاری معتقدند «داستان دو شهر» بهترین رمان چارلز دیکنز است. رمانی که با فروش ۲۰۰ میلیون نسخه در جهان، به همراه کتاب شازده کوچولو، جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های تک‌جلدی جهان در تمام دوران‌ها است.

اگر پیش از این خواننده یکی از رمان‌های دیکنز بوده‌اید، باید بدانید که این رمان از بسیاری جهات با سایر رمان‌های دیگر او متفاوت است. ماجرای این کتاب در زمان گذشته و بخشی از آن در کشوری دیگر (فرانسه) رخ می‌دهد؛ از دیگر رمان‌های این نویسنده کوتاه‌تر است و از مبالغه‌ها و اغراق‌های معروف دیکنز در آن خبری نیست؛ به علاوه فضایی غم‌انگیز دارد و طنز و بذله‌گویی در آن زیاد نیست. با این حال مثل تمام آثار دیکنز از خفقان و خشونتی که زیر پوست جامعه جریان دارد نیز مایه‌های فراوانی گرفته است

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ مرداد ۹۶ ، ۱۷:۴۰
کتاب دار

«قلندر و قلعه»

نوشته سید یحیی یثربی

نشر قو / ۳۲۹ صفحه

شیخ‌ شهاب‌الدین سهروردی برای ما ایرانی‌ها آنقدر آشناست که بعید است نامش را بارها در مقاطع مختلف زندگی نشنیده باشیم. اگر جزو آن دسته از کسانی هستید که همیشه علاقه‌مند بودید از این چهره سرشناس فلسفه چیزی بیشتر از آنچه شنیده‌اید یا در جستجوهای ساده اینترنتی دیده‌اید بدانید؛ «قلندر و قلعه» بهترین پیشنهاد برای شماست.

کتاب نه تنها روایتی رمان‌گونه و در برخی فرازها کمی آمیخته به تخیل از زندگی سهروردی است بلکه دفتری کوتاه و ساده برای معرفی اندیشه‌های شیخ اشراق آن هم با روایتی روان و پرکشش از زندگی اوست.

نویسنده در این کتاب به نحوۀ شکل‌گیری ذهنیت شیخ شهاب‌الدین از کودکی و تأثیرپذیری‌ او از معلمان و استادانش پرداخته است. در فرازی خواندنی از این کتاب و بخشی که روایتگر وداع سیندخت با او است، این دختر زرتشتی خطاب به سهرودی چنین می‌گوید: «تو می‌روی، من نیز در آستانه پروازم. جان من از تنم جدا می‌شود. پرواز می‌کنم. من ازدواج نکرده‌ام و نخواهم کرد. فرصتم کم بود. کوشیدم که بال‌هایم زود برآیند و رشد کنند. من در هوای عالم دیگری پرواز خواهم داشت. من پیش از مرگ خواهم مرد و چند سالی پس از آن با مرگ طبیعی، این تن خاکی را به خاک خواهم سپرد. من پیش از فتنه بزرگی که این سرزمین عزیز را به خون و آتش بکشد می‌میرم. اما تو! من درون تو شعله فروزانی می‌بینم! دل تو یک آتشکده است. تو راه خوبی در پیش داری. تو بزرگی! تو اهل پروازی! بعد از این همیشه همدیگر را خواهیم دید

خلاصه آنکه «قلندر و قلعه» داستانی خواندنی از زندگی شیخ شهاب‌الدین سهروردی که با فلسفه، عشق، غم و شادی وصال درهم تنیده شده است.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ مرداد ۹۶ ، ۱۷:۳۸
کتاب دار

کتاب مربای شیرین نوشته هوشنگ مرادی کرمانی با حضور جمعی از اعضای کودک و نوجوان کتابخانه جمع خوانی شد.

خلاصه کتاب :

جلال نوجوان، هر چه سعی می کند نمی تواند در شیشه مربا را باز کند، از مادر، همسایه، دوستان، معلمان و بقال محله کمک می طلبد اما هیچ کس قادر به باز کردن آن نیست و سرانجام مشخص می شود تمام شیشه های کارخانه مرباسازی همین شکل را دارند. جلال که از برخورد توهین آمیز عوامل کارخانه ناراحت است با کمک یک دوره گرد نان خشک جمع کن از آنها شکایت می کند، ولی مسئولان کارخانه به جای رفع مشکل، مسابقه ای با موضوع باز کردن در شیشه مربا برگزار می کنند. این تمهید فریب کارانه باعث فروش بالای مرباها می شود اما جلال با شرکت در یکی از مسابقه ها به افشاگری علیه کارخانه می پردازد و مدیران آن را به اتلاف سرمایه ملی متهم می کند. این مسأله باعث هشیاری و اعتراض عمومی می شود و کارخانه هم در اثر شکایت جلال در آستانه تعطیلی قرار می گیرد، ولی مسئولان کارخانه با تطمیع و رشوه دوباره فعالیت خود را از سر می گیرند و با طراحی شیشه های جدید به عرضه محصولاتشان می پردازند. در پایان جلال و دوستانش به کارخانه می روند و از مدیر آن می خواهند که از آنها عذرخواهی کند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ مرداد ۹۶ ، ۱۸:۳۶
کتاب دار
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ مرداد ۹۶ ، ۱۸:۲۰
کتاب دار